sakramenty
Modlitwa jest wzniesieniem umysłu do Boga. Na modlitwie Bóg nie zważa tylko na słowa proszącego, lecz także patrzy na serce modlącego się.
jesteś na stronie klasztoru Szklarska Poręba
Jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako dzieci Boże, zjednoczeni z Chrystusem oraz wszczepieni w Kościół.
według ustalonej daty w kancelarii parafialnej
Zgłoszenie chrztu
Chrzest dziecka należy zgłosić w kancelarii parafialnej
W kancelarii należy przedłożyć:
• Akt urodzenia dziecka z USC.
• Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (jeżeli ślub był zawarty poza naszą parafią). Jeśli rodzice z jakiejś przyczyny jeszcze nie zawarli związku małżeńskiego, mogą ochrzcić dziecko. Będą jednak musieli podpisać oświadczenie o katolickim wychowaniu dziecka w kancelarii parafialnej.
• Dane rodziców chrzestnych (imię i nazwisko, data urodzenia, adres).
• Zaświadczenie dla chrzestnych (od ich proboszcza, jeżeli są z innej parafii).
• Jeśli rodzice dziecka nie mieszkają na terenie naszej parafii [1], wymagana jest pisemna zgoda proboszcza na chrzest dziecka w naszym kościele, uzyskana z parafii miejsca zamieszkania.
Chrzestnym może być osoba, która:
• ukończyła szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku
• jest katolikiem wierzącym i praktykującym, tzn. jest ochrzczona, bierzmowana, przystępuje do sakramentu pokuty i do Komunii świętej
• żyje w związku małżeńskim sakramentalnym lub jako osoba samotna
• rodzice chrzestni mieszkający na terenie innej parafii potrzebują pisemnego zaświadczenia od swojego proboszcza, że są praktykującymi katolikami i mogą pełnić godność rodziców chrzestnych
Zaleca się, aby nowo ochrzczone dziecko miało dwóch rodziców chrzestnych. Jeśli jednak nie jest możliwym znalezienie dwóch osób spełniających powyższe warunki, prawo kościelne dopuszcza możliwość posiadania jednego rodzica chrzestnego.
Nie może być chrzestnym osoba żyjąca w konkubinacie.
Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.
• Do obrzędu chrztu wymagane są: świeca i biała szata (dobrym zwyczajem jest, aby o świecę zadbał ojciec chrzestny, a o białą szatę matka chrzestna)
• Rodziców dziecka, rodziców chrzestnych i gości zachęca się do przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Komunii Świętej, by w pełni uczestniczyć w Eucharystii
• Dzień przed planowanym chrztem (sobota, godz. 19:00) rodzice oraz rodzice chrzestni proszeni są o przyjście do kancelarii w celu złożenia podpisów w księdze chrztów. Wtedy również rodzice składają ofiarę przeznaczoną na utrzymanie świątyni. Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że sakrament chrztu udzielany jest każdemu za darmo – ofiara jest przeznaczona na utrzymanie świątyni.
Odbywa się po odpowiednim przygotowaniu, a terminy ustalane są indywidualnie.
W kwestii chrztu dziecko, które ukończyło 7 lat jest traktowane jako osoba dorosła. [2]
ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 2
58-580 Szklarska Poręba