jesteś na stronie klasztoru Szklarska Poręba

klasztor

Żadna radość, żadna przyjemność, żadne piękno stworzeń nie potrafi przywiązać serca ludzkiego, nie potrafi go nasycić. Wszelkie bogactwo, nie jest Bogiem, jest dla mnie nędzą. -św. Bonawentura z Bagnoregio

historia klasztoru

O początkowych dziejach kościołów w Szklarskiej Porębie dowiadujemy się m.in. z odpisów dokumentów przechowywanych w wieży kuli kościoła. Innymi źródłami historycznej wiedzy jest broszura z 1792 r. wydana z okazji 50-lecia kościoła protestanckiego w szklarskiej Porębie Dolnej (5 II 1792 r.). Jej autorem był pastor Jonathan Gotthelf Siegert.
W 1488 r. wybudowano w Szklarskiej Porębie Dolnej drewnianą kaplicę, którą obsługiwał proboszcz z Sobieszowa. 1 IV 1490 r. Ojciec święty Innocenty VIII powołał do istnienia parafię w Szklarskiej Porębie.
W 1520 r., w skutek reformacji, drewniana kapicę przejęli protestanci, usuwając ze świątyni obraz Matki Bożej. Stała ona do 1654 r. W 1650 r. mieszkańcy Szklarskiej Poręby zabrali się do budowy nowej tym razem katolickiej kamiennej świątyni. W tym czasie posługę duszpasterską pełnili ojcowie Cystersi z Cieplic. Dwa lata później kościół był już gotowy – kościół ten stoi do dzisiaj w Szklarskiej Porębie Dolnej, jednak nadający się całkowitego remontu. Wokół kościoła znajduje się cmentarz. Kościół jest pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej.
9 IX 1755 r. Protestanci ukończyli budowę murowanego kościoła u podnóża Orlej Skała. 9 IX 1946 r. kościół został przekazany polskiej ludności katolickiej prowadzonej przez franciszkanów. Do dzisiaj są w nim sprawowane Msze święte dla Mieszkańców Szklarskiej Poręby Dolnej. Nadano mu tytuł Niepokalanego Serca Maryi.
W 1844 r. rozwój przemysłu szklarskiego na tych ziemiach, a co za tym idzie napływ ludności sprawił, że kościół Matki Bożej Różańcowej nie mógł pomieścić ludności. W 1883 r. Przystąpiono do budowy nowej świątyni, nieopodal Sowich Skał, którą konsekrowano 29 V 1892 r. Kościół ten jest kościołem parafialnym pod wezwanie Bożego Ciała.
Dwa lata później, w 1889 r., zbudowano kościół św. Maksymiliana (data budowy umieszczona na murach wieży). Usytuowany on jest na znacznym wzniesieniu ponad 700 m. n.p.m. na Kruczych Skałach. Zbudowano go z myślą o katolikach mieszkających dalej od kościoła parafialnego. Wnet jednak zdecydowano, żeby oddać go protestantom, którzy wprawdzie mieli okazały kościół, ale jeszcze dalej, bo w Szklarskiej Porębie Dolnej. Po II wojnie światowej protestanci nie odprawiali już w nim nabożeństw. Kościół zaś był przez ówczesne władze państwowe przekazywany kolejno różnym wyznaniom i sektom: mariawitom, narodowcom, metodystom, a w roku 1974 Adwentystom Dnia Siódmego, których było aż… siedmiu. Przez te wszystkie lata kościół był opuszczony i wciąż grabiony, szabrowany, niszczony. Zabrano obrazy, dzwony, organy, witraże i inne cenne przedmioty. Po wielu bardzo trudnych rozmowach z różnymi władzami, urzędnikami, Rzymskokatolicka Parafia w Szklarskiej Porębie 12 lutego 1980 r. wykupiła ten kościół za ówczesnych trzysta tysięcy złotych. Parafianie wraz z proboszczem Ojcem Maksymilianem Januszkiewiczem energicznie przystąpili do odbudowy świątyni.
W 1945 r. parafię w Szklarskiej Porębie powierzono zakonowi Ojców Franciszkanów z Krakowa. Pierwszym proboszczem został o. Paweł Sarnecki.